Dela nyhet
Tre färska in på kontot
Igår, 21:14 2 kommentarer
Efter en något trevande inledning, där Falu VK B höll jämna steg med oss, började vi successivt hitta rätt. Med bättre rytm i spelet och flera väl valda utvägar tog vi greppet om matchen och kunde till slut vinna det första setet komfortabelt med 25–15.
Även det andra setet inleddes jämnt och präglades av ett stundtals avvaktande spel, men vi trummade på och visade tålamod och stabilitet. När spelet väl lossnade drogs tempot upp, vilket resulterade i ännu en setvinst, denna gång med 25–20.
I det tredje setet var det aldrig något snack. Med ett resolut spel och en rad vassa servar, varav många serveess, städade vi av setet på ett övertygande sätt och fastställde slutresultatet till 25–13.
En återigen mycket stabil laginsats där god laganda och disciplinerat spel låg till grund för segern, som också stärker vår serieledning ytterligare.
En extra höjdpunkt för dagen var inramningen runt matchen. Sekretariatet från elitseriematchen som spelades precis innan stannade kvar, vilket gav en fantastisk atmosfär med speaker, musik och härlig stämning på läktaren.
Kommentarer
Camilla Lundgren Igår, 21:31
Så bra spelat! In och kolla matchen på vår YouTube kanal, Täby volleyboll.
Tack för bra underhållning tjejer!
Karl Trollborg Igår, 21:39
Så kul att skörda framgångar efter ett intensivt träningsschema denna säsong. Grattis!